Vyhledávání


Kontakt

Wolmi-olympiada

E-mail: doninkognito@seznam.cz

skeleton

Skeleton je jedním z olympijských závodů, ve kterých se na zimní olympiádě závodí ve speciální ledové dráze. Je to stejná dráha, která se používá pro závody na saních nebo na bobech. Závody na zimní olympiádě Kanadě budou probíhat na olympijské drázekanadském Whistleru – Whistler Sliding centre.

Jak se závodí ve skeletonu

Závody ve skeletonu mají pouze jednu disciplínu. V tomto sportu soutěží ženy i muži, každá skupina má svoji vlastní trať s příslušně upravenou obtížností. Závody ve skeletonu probíhají v celkem 4 jízdách které jednotliví závodníci jednou postupně po sobě. Jednotlivé jízdy nemusí probíhat ve stejný den.

Závodní jízda ve skeletonu probíhá tak že závodním se rozběhne na vzdálenosti zhruba 15 – 20 metrů. Cílem je nabrat co nejvyšší rychlost. Následně se závodník vrhá po hlavě na své „sáně“ na kterých pak sjíždí v ledovém korytě celou dráhu. Na začátku jízdy je obvykle delší úsek (50 – 60 metrů) který je rovný tak aby mohli získat závodníci maximální rychlost. Je běžné, že závodníci dosahují rychlostí 80 – 100 km/hodinu. Po celou dobu jízdy jede závodník po hlavě a svou dráhu může ovlivňovat jen minimálně. Celé zařízení, na kterém jede, nemá žádný řídící nebo brzdící mechanismus. Při jízdě je velmi důležité projíždět ledové koryto v ideální stopě. Každí vyjetí z této stopy může znamenat ztrátu cenných desetin vteřiny.

Proč se tento sport jmenuje Skeleton?

Skeleton je možné přeložit jako „kostra“. Tento název vznikl ze „sání“ které závodníci používají při závodech. Ty byly původně kovové a nyní jsou vyráběny z kombinace laminátu a kovu. Celá konstrukce se vzdáleně podobá lidské kostře proto ten název (nebo by se dalo říci, že se tím nějaký vtipálek snažil říci, že závodníci ve skeletonu se brzy potkají s kostlivcem s kosou – tyto závody jsou totiž velmi nebezpečné – každá nehoda může mít při vysokých rychlostech v tvrdém ledovém korytě velmi vážné následky.

Skeleton na olympiádě

Ve skeletonu se závodilo poprvé na olympiádě již v roce 1928 a poté i v roce 1948. Nejednalo se ale o stálé zařazení tohoto sportu. Pravidelným sportem na olympijských hrách se tento sport stal až od roku 2002. Závodit v něm mohou jak muži, tak i ženy.

Podmínky a vybavení na skeleton

Pro skeleton platí několik pravidel ohledně hmotnosti (ta má totiž vliv na to jak rychle se závodníci pohybují v ledové dráze. V závodech mužů musí být maximální váha závodníka a jeho „sání“ 115 kilogramů (váha závodní konstrukce může být maximálně 43 kilogramů). Pro ženské závody platí limit 92 kilogramů (váha závodní konstrukce je maximálně 35 kilogramů).

Závodníci musí mít povinně ochranou helmu a ochranné chrániče. Závodí se ve speciálních kombinézách, které zlepšují aerodynamický odpor závodníků a současně alespoň částečně pomáhají chránit jejich těla.

Závodní konstrukce pro skeleton nesmí podle pravidel obsahovat žádný řídící nebo brzdící mechanismus. Základová deska konstrukce může být vyrobena z plastu, nože musí být ocelové.